VPS ve VDS Satışı

VPS ve VDS Satışı

VPS, İngilizce açılımı “Virtual Private Server” olarak açıklanır. Bir sanal sunucu olan VPS’ler, “Paylaşımlı Özel Sunucu” adını alır. Fiziksel bir sunucunun özellikleri (HDD, Ram, CPU v.b.) kullanılarak bölünüp, ayrı sunucular eşliğinde çalışan sanal sunucu hizmetidir.

VDS ise, VPS gibi sanal sunucu olarak belirtilen, açılımı “Virtulan Dedicated Server” olarak tanımlanan bir sanal sunucu modelidir. Yazılımsal olarak bölünme ile beraber, rahat bir kullanım gören sanal sunucu modeli olan bu sunucular, en çok tercih edilen modellerdir.

Sunuculardan VPS – VDS Nasıl Üretilir?

Sunucular, kendi özellikleri bölünerek sanal sunucu oluşturulur. Aslında oluşturulan sanal sunucu, bilindik bir sunucu olsa da fiziksel olarak görünürde tek bir makineden üretildiği için başta ki sanal ismini alır. Oysaki özellikleriyle bilindik bir sunucu olarak tanımlanabilir ve günümüzde vmware, virtuozzo, Microsoft Virtual Server, HyperVM gibi programlarla bölünme işlemleri sağlanır.

Bu sunucular içerisinde nasıl bir barındırma hizmeti alınabileceği hakkında kafanıza soru işaretleri takılıyorsa eğer, şöyle belirtebiliriz ki; her hizmeti en iyi şekilde alabilirsiniz. İster Radyo Hosting kurabilir isterseniz de IRCd hosting kurabilme imkanına sahipsiniz. Mail Hosting açabilir, DNS Server olarak da yine bu sanal sunucuları kullanabilirsiniz.

Vps İle Vds Arasında ki Fark Nedir?

Vps, donanımsal bir bölünme ile oluşur. Böyle bir durumda da tek bir HDD, RAM, CPU vardır ve bunların kullanım limitleri belirlenerek kullanım oluşturulur. Makine içerisinde bir sanal sunucu 256 MB RAM kullanırken, bir diğer makine de 512 MB RAM kullanarak tüm kullanımlar dengelenmek istenir. Tek bir sunucuda bölünen tüm sanal sunucuların işletim sistemleri hazırdır ve tektir.

Ancak Vds hizmetlerinde durum böyle değildir. Vds hizmeti, RAM, HDD ya da CPU limitleriyle birbirinden farklı değerlerde iş görebilir ve hatta tek bir sunucuda açılan 10 adet VDS’in her biri de farklı işletim sistemlerine sahip olabilir. Bu konuda olanak tanıyan bir hizmettir ve herhangi bir kısıtlaması bulunmamaktadır, VDS’lerin…

VDS ve VPS hizmetleri satın alınırken dikkat edeceğiniz nokta, hangi alanda kullanacağınız üzerenedir. Yine kendi aralarında fazla fark olmaksızın sadece sanal sunucu alarak Web hosting olarak kullanacaksanız, her ikisi de iyi bir performansı sizlere sağlayacağından dolayı aralarında seçim yapmak tamamen sizlere kalmış bir seçenektir.

Bir Cevap Yazın