host nedir

Host Nedir ?

İnternet hizmetleri dahilinde bulunan hizmetlerden biride hosting adı verilen barındırma hizmetidir. Web sayfaları, insanların rahatlıkla giriş – çıkış yaparak bilgi edindikleri ve her zaman bilgi edinmek adına çeşitli konuları internet üzerinden araştırarak ulaşabildikleri mecralardır. Bu mecraların barındıkları alanlar ise, belli sunucular içerisinde ki yerlerdir. Sunucular tarafından oluşturulmuş olan bu barındırıldıkları alanlara ise host adı verilir.

Günümüzde ki internet sitelerinin tamamı belli başlı hosting alanları içerisinde yer alır. Bu hosting alanları, en büyük sitelerden en küçük sitelere kadar tüm siteleri barındırabilme kapasitesi mevcut olup, satın alınacak olan yerden istenilen boyutlarda satın alınması mümkündür.

web hosting

Hosting İçerisine Site Dosyaları Nasıl Yüklenir?

Gelişen ve gelişmesiyle birlikte, her geçen gün büyümekte olan bir internet mecrasıyla beraberiz. İnsanlar, kendi web sayfalarını oluşturmak istiyor ve internet sitelerini açmak istiyorlar. Hosting içerisine sitenizi yüklemek için kullanacağınız bilgiler, FTP bilgilerinizdir. Bu bilgiler; site adresi, hosting kullanıcı adı ve şifre bilgisidir. Bir FTP programı yardımıyla giriş yapılarak yükleme yapılabilir ve siteniz yayına girebilir.

Yapacağınız yüklemelerin dizin alanı da önemlidir. FTP programı ile giriş yapılan alana direkt yükleme yapmanız, sitenizin çalışmasını sağlamaz. Linux işletim sistemli hosting paketlerinde “public_html” adlı klasör içerisine yükleme yapmalısınız. Windows işletim sistemli hosting paketlerinde ise “httpdocs” adlı klasöre yükleme yaparak, sitenizi yayına alabilirsiniz.

Hesaplı hosting satışı

Hobi Amaçlı Siteleriniz İçin Hosting

Birçok site için siz de hosting satın alabilirsiniz ve sitelerinizi açabilirsiniz. Kendinizi geliştirmiş olduğunuz belli bir hobiniz varsa, bu değerli bilgileri internet ortamında aktarmak istediğiniz her an için web sayfaları yapabilme imkânından faydalanabilirsiniz.

Hazır sistemler kullanarak, çok basit şekilde açabileceğiniz orta derede ki bir hosting alanıyla başlangıç yapabilir ve ilerleyen durumlarla beraber, paketinizi yüksek paketlere taşıyarak daha iyi seçeneklerde sitenizin barınmasını sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın